Hírek,  Mindennapok

1,2 millió embert érintenek a fizetési napokon bekövetkező banki leállások

Az Egyesült Királyságban körülbelül 1,2 millió embert érintett a banki szolgáltatások leállása, ami különösen súlyos problémát jelentett sokak számára, mivel ez a nap sokak bérfizetési napja volt. Az incidens részletei a Lloyds, TSB, Nationwide és HSBC bankok által Dame Meg Hilliernek, a Képviselőház Pénzügyi Bizottságának elnökének írt levelekből derültek ki. A leállás 2023. február 28-án történt, és a pénzintézetek azóta folyamatosan tájékoztatják a bizottságot a történtekről.

Az HSBC bank beszámolója szerint aznap a vásárlóknak átlagosan két órát kellett várniuk, hogy elérjék az online ügyfélszolgálatukat, miközben a normál várakozási idő öt perc lenne. A bankok levelében említették, hogy kártérítést fizettek a problémával érintett ügyfeleknek, és részletezték, milyen lépéseket tesznek az ilyen problémák megelőzésére a jövőben. A Lloyds Banking Group ügyfelei szenvedték el a legnagyobb hatást a februári leállás során. Ron van Kemenade, a bank csoportos működési igazgatója elmondta, hogy hozzávetőleg 700 ezer ügyfél, aki a Lloyds, Halifax, Bank of Scotland és MBNA ügyfele, nem tudott első próbálkozásra bejelentkezni a fiókjába. Ennek ellenére Kemenade hangsúlyozta, hogy ez nem számít leállásnak, hiszen a zűrzavar ideje alatt ötmillió sikeres bejelentkezés történt. A bank azonban továbbra is javítja bejelentkezési infrastruktúráját és ellenőrző rendszereit a történtek után.

A bankok leveleiből kiderült, hogy körülbelül 250 ezer TSB ügyfelet, 196 255 Nationwide ügyfelet és 60 ezer HSBC ügyfelet is érintett a zűrzavar aznap reggel. Az eddigi kártérítések összege meghaladja a 114 ezer fontot, a Nationwide pedig 84 341 fontot fizetett ki a legtöbb kártérítésként. Az összes bank megerősítette, hogy nem tapasztaltak növekedést a csalások számában a zűrzavar idején, és azt is megállapították, hogy az ilyen leállások nem voltak gyakoribbak a bérfizetési napokon, mint más időszakokban.

A bérfizetési napon bekövetkezett leállás nem volt az egyetlen informatikai probléma, amellyel a banki szektor szembesült. Márciusban napvilágot látott, hogy kilenc jelentős bank és építőipari társaság az Egyesült Királyságban az elmúlt két évben legalább 803 órányi technikai leállást halmozott fel, ami 33 napnak felel meg. A Pénzügyi Bizottság, amely a banki IT-hibák hatásait vizsgálja, arra kötelezte a Barclays, HSBC, Lloyds, Nationwide, Santander, NatWest, Danske Bank, Bank of Ireland és Allied Irish Bank bankokat, hogy nyújtsanak be adatokat a leállásokról. A jelentés szerint a Barclays most 12,5 millió font kártérítést kaphat a januári bérfizetési napon történt leállás miatt.

Szakértők, köztük Patrick Burgess, a BCS, a Chartered Institute for IT szakembere, és Shilpa Doreswamy, a GFT, a pénzügyi szektor digitális átalakulására elkötelezett vállalat igazgatója is arra figyelmeztettek, hogy a közelmúltbeli leállások rávilágítanak a bankok elavult infrastruktúráira és a hibás IT-rendszereikre. Doreswamy a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a bérfizetési napon bekövetkezett leállások „nem csupán balszerencsés időzítések”, hanem előre látható, megelőzhető események. Hangsúlyozta, hogy a bankoknak sürgősen befektetniük kell az IT-modernizációba, hogy megőrizzék az ügyfelek bizalmát. Ha a bankok nem tesznek lépéseket a leállások vagy az ügyfélfrusztráció csökkentése érdekében, különösen a nagy kereslet időszakaiban, akkor kockáztatják hírnevüket és ügyfeleik elvesztését. „Amikor az ügyfelek nem férnek hozzá a bérükhöz, nem tudják kifizetni a számláikat vagy működtetni az üzletüket, a hatás nem csupán pénzügyi, hanem mélyen személyes is” – tette hozzá Doreswamy.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7875w07l93o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük