Hírek,  Magazin

Veszélyben a mesés görög sziget egy hatalmas vulkánkitörés miatt

Santorini, a gyönyörű görög sziget, amely a világ egyik legismertebb turisztikai célpontja, nem csupán festői tájaival és gyönyörű fehér falvaival vonzza a látogatókat, hanem egy hatalmas, régi vulkán rejtett veszélyeivel is. A sziget vulkánikus múltja több millió dolláros ipart táplál, ugyanakkor a vulkán tevékenysége alatt rejlő kockázatok is éles figyelmet igényelnek. A közelmúltban a brit Royal Research Ship, a Discovery fedélzetén tudósok indultak útra, hogy felmérjék a vulkáni tevékenység kockázatát, és feltérképezzék a sziget alatt húzódó geológiai struktúrákat.

Az expedícióra nem sokkal azt követően került sor, hogy Santorini lakosainak közel fele menekülni kényszerült a szigetről, amikor földrengések sorozata rázta meg a területet. Ez a figyelmeztetés rámutatott arra, hogy a gyönyörű falvak, a gyros éttermek és a gyönyörű szőlőültetvények alatt a Föld kérgében két tektonikus lemez súrlódik egymásnak. Prof. Isobel Yeo, a Brit Nemzeti Óceánográfiai Központ vulkánokkal foglalkozó tudósa vezeti az expedíciót, amely arra hivatott, hogy jobban megértse, milyen jelek utalhatnak egy közelgő vulkánkitörésre. A tudósok az utóbbi időszakban tapasztalt földrengések és a vulkánok aktivitásának nyomait kutatják, hogy felkészíthessék a helyi lakosságot a jövőbeli eseményekre.

Isobel hangsúlyozza, hogy a világ vulkánjainak körülbelül kétharmada víz alatt található, és ezeket a vulkánokat alig figyelik. „A víz alatti vulkánok képesek igazán nagy és pusztító kitörésekre,” mondja, miközben a hajón figyelemmel kísérjük a víz alatti robot munkáját. A kutatás célja, hogy feltérképezzék a hidrotermális rendszert, és megértsék, hogy a tengervíz és a magma keveredése miként befolyásolja a vulkán aktivitását.

Santorini legutóbbi kitörése 1950-ben történt, de 2012-ben is volt egy „aktív időszak”, amikor a magma a vulkán kamráiba áramlott, és a sziget felduzzadt. A tudósok számára fontos, hogy megértsék ezeket a változásokat, mivel a vulkánok tevékenysége gyakran kiszámíthatatlan. A Hunga Tunga 2022-es kitörése, amely a legnagyobb víz alatti robbanás volt, figyelmeztette a világot, hogy a vulkánok nemcsak helyi, hanem globális hatásokat is gyakorolhatnak.

A Discovery hajó a Santorini kalderáját vizsgálja, és felfedezőútra indul Kolombo felé, a térség másik jelentős vulkánjához. Bár a két vulkán nem várhatóan robbanékony a közeljövőben, a tudósok hangsúlyozzák, hogy csak idő kérdése, mikor következik be a következő nagyobb kitörés. Az expedíció során gyűjtött adatok és geohazards térképek segítenek a görög polgári védelmi ügynökségnek a vulkáni tevékenység kezelésében.

A kutatásban résztvevő tudósok, köztük Paraskevi Nomikou, aki Santoriniről származik, elmondja, hogy a kutatás célja, hogy információkat nyújtson a helyi lakosság számára a vulkán aktivitásáról, és feltérképezze azokat a területeket, amelyek a kitörések idején megközelíthetetlenek lesznek. A kutatás költségei rendkívül magasak, így a tudósoknak éjjel-nappal dolgozniuk kell, hogy minél több adatot gyűjtsenek.

A hajón a tudósok különböző mérnöki és geológiai feladatokat látnak el, miközben a víz alatti robot segítségével gyűjtenek mintákat. A robottal végzett munka során a tudósok geológiai környezetet vizsgálnak, amely különbözik a megszokottól, és izgalmas lehetőségeket rejt magában. A vizsgálatok során felfedezik a magma mozgását és annak hatását a vulkáni aktivitásra, miközben megpróbálnak biztonságosabb környezetet teremteni a helyi lakosság számára.

A földrengések és a vulkánok által jelentett veszélyek nemcsak a tudósokat, hanem a helyi lakosságot is foglalkoztatják. Az expedíció során készült felvételek és mérések segíthetnek a turisták biztonságérzetének növelésében, és hozzájárulhatnak Santorini jövőjének védelméhez, amely a világ egyik legszebb és legismertebb úti célja marad.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm25lz56rezo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük