
Örményország szilikonvölgyi álma a Kaukázus szívében
Örményországban a technológiai oktatás már fiatal korban kezdetét veszi, ami figyelemre méltó lehetőségeket teremt a jövő generációi számára. Jereván külvárosában, egy tipikus háromszintes állami iskolában találkozhatunk Slavikkal, egy kilencéves fiúval, aki éppen a legújabb találmányát mutatja be: egy dobozt három LED lámpával. Tanára, Maria, aki 21 éves és technológiai oktatóként tevékenykedik, büszkén mesél a fiú tudományos teljesítményéről. „Már megtanulta, hogyan kell irányítani a dobozt, és ismeri a programozási nyelvet is. A kódot saját maga írta” – mondja Maria, miközben Slavik büszkén mutatja be az eszközt.
A tanterem másik sarkában Eric és Narek, akik 14 évesek, éppen a saját okos üvegház modelljüket mutatják be. Ez az üvegház képes figyelni a hőmérsékletet és automatikusan vezérelni a ventilátorokat egy mobilalkalmazás segítségével. Az osztály többi gyermeke is lelkesen mutatja be különféle találmányaikat: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okos otthoni projekteket. Arakel, egy 11 éves fiú, büszkén tartja kezében a kartonból készült ház modelljét, amelyre egy kihúzható ruhaszárító van felszerelve. „Ezzel megkönnyítettem az anyukám munkáját, az eszköz egy része a tetőn van, a másik pedig egy motor” – magyarázza. „Amikor esik az eső, a ruhaszárító a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazak maradjanak.” Ezek a fiatal feltalálók az Armath program keretein belül járnak, ahol programozást, robotikát, kódolást és 3D modellezést tanulnak.
Az Armath program 2014-ben indult, és neve angolul „gyökeret” jelent. Jelenleg Örményországban 650 Armath labor működik az iskolákban, melyeket a Fejlett Technológiai Vállalkozások Szövetsége (UATE) alapított, amely több mint 200 high-tech örmény céget képvisel. Sarkis Karapetyan, az UATE vezérigazgatója elmondja, hogy a céljuk Örményországot egy technológiai központtá alakítani, amely értékeket teremt az ország és a világ számára. „Jelenleg körülbelül 4000 technológiai cég működik Örményországban” – tette hozzá, miközben bemutatta nyitott irodáját Jerevánban.
Az Armath program a UATE oktatási és munkaerő-fejlesztési programjának része. Karapetyan úr kiemeli, hogy a program a legnagyobb sikeres köz-public partnership az országban. „A magánszektorból vonunk be tőkét, iskolákba megyünk, Armath laborokat alapítunk, és adományozzuk az eszközöket” – mondja. „A kormány, az oktatási minisztérium évente 2 millió dolláros költségvetést biztosít a tanárok bérének kifizetésére.” Jelenleg több mint 600 oktató és 17,000 aktív diák vesz részt a programban. Az UATE célja, hogy évente 5000 tehetséges fiatal döntse el, hogy mérnök lesz.
Örményország egy 2.7 milliós, tengerpart nélküli ország, amely a legkisebb a Dél-Kaukázusi régióban. Szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal évtizedek óta zárva állnak a határok megoldatlan területi viták miatt. A szomszédokkal ellentétben Örményországnak nincsenek természeti erőforrásai, sem tengeri kijárata. Azonban a szovjet időszak alatt matematikai és számítástechnikai központként működött. Az 1956-ban alapított Jereváni Tudományos Kutatóintézet két első generációs számítógépet fejlesztett ki 1960-ra. Ma az ország ezen örökségét kihasználva szeretné magát a Kaukázus technológiai hatalmasává alakítani.
Az elmúlt években már látható néhány siker. A Picsart, egy mesterséges intelligencia által vezérelt fénykép- és videószerkesztő alkalmazás, 2011-ben indult Örményországban, és ma már 1.5 milliárd dollárra becsülik. A Krisp, amely hangfeldolgozó szoftvert készít, és a Service Titan, amely üzleti szoftvereket kínál, szintén örmény sikerült történetek. Az Örményországban alapított cégek körében elért eredmények mellett az éves jelentések szerint az ország a legjobb hely a Kaukázusban a vállalkozás indítására, globálisan pedig a 57. helyen áll. Ezzel szemben Grúzia a 70., Azerbajdzsán pedig a 80. helyen áll.
Egy másik fontos tényező, amely hozzájárul Örményország technológiai fejlődéséhez, az ország globális diaszpóra. A becslések szerint a világon élő örmények és örmény származású emberek körülbelül 75%-a külföldön él. Ez a közösség fontos kapcsolatokkal rendelkezik, különösen az amerikai technológiai iparban. Az Egyesült Államokban körülbelül 1.6 millió örmény származású ember él, főként Kaliforniában. Samvel Khachikyan, a SmartGate programok igazgatója, amely egy kaliforniai és örmény székhelyű kockázati tőkealap, elmondta, hogy a legnagyobb 500 amerikai cég között szinte mindig található legalább egy vagy két örmény.
A SmartGate segíti az örmény vállalkozókat az Egyesült Államokban való működés megkezdésében. „Képzelj el egy örmény start-upot, két fiatal dönt, hogy az Egyesült Államokba mennek, de nincsenek kapcsolataik, és nem ismerik a kultúrát” – mondja Khachikyan. „Ez nagyon nehéz lesz. Mi segítünk nekik, olyan ez, mint egy rakéta indítása, az első pillanatok a legnehezebbek.” A SmartGate örmény alapítókat visz el Szilícium-völgybe és Los Angelesbe, ahol intenzív kapcsolatépítési lehetőségeik vannak a legnagyobb amerikai cégekkel és befektetőkkel.
Sok örmény start-up azonban először a hazai piacon teszteli termékeit. Irina Ghazaryan, a Dr Yan nevű alkalmazás alapítója, amely megváltoztatja az örmények egészségügyi ellátáshoz való hozzáférését, szintén az otthoni piacon indult. „A betegek nem tudták megtalálni a megfelelő orvosokat, az orvosok pedig a végtelen telefonhívásoktól szenvedtek” – magyarázza. Az alkalmazás előfizetéses modellben működik, ahol az orvosok fizetnek, hogy szerepeljenek a platformon, és tervezik a bővítést is. „Minden hónapban legalább 25%-os bevételnövekedést tapasztalunk” – teszi hozzá Ghazaryan. „Majdnem elértük a nullszaldót Örményországban, ami erőt ad nekünk, hogy más piacokra is terjeszkedjünk, például Üzbegisztánba.”
Örményország technológiai ökoszisztémája váratlan lökést kapott 2022-ben, miután Oroszország megszállta Ukrajnát. Ezernyi orosz IT-szakember hagyta el hazáját, és sokan közülük Örményországban telepedtek le. Ezen kívül az amerikai chipgyártó

