Hírek,  Tech

Katasztrófák ösztönzik a befektetéseket árvíz- és tűzvédelmi technológiákba

2023-ban, amikor Babet vihar lecsapott a Nottingham megyei Trowell városára, Claire Sneddon magabiztosan állította, hogy otthona nem fog megsérülni. Amikor 2021-ben megvásárolta ingatlanát, az ingatlanügynök azt mondta neki, hogy a korábbi évben történt áradás, amely elérte, de nem károsította az ingatlant, egyszeri esemény volt, és hogy árvédelmi intézkedéseket fognak bevezetni a cul-de-sac területén található ingatlanok védelme érdekében. Azonban két évvel később, amikor a Babet vihar végigsöpört az Egyesült Királyságon, Ms. Sneddon otthona belső áradás áldozatává vált, miután több napig tartó esőzések sújtották a környéket. „Tudtuk, hogy víz fog állni a cul-de-sac-on, de senki sem számított arra, hogy belülről is eláraszt minket. A víz öt órán keresztül folyt be a házba,” meséli. „A szegélylécek tetejéig ért. El kellett távolítanunk az összes padlót, a faanyagokat és a konyha alsó részét, ami majdnem egy évet vett igénybe.” Végül a biztosítási számlájuk körülbelül 45 ezer fontot tett ki. Ms. Sneddon elmondta, hogy szerencsések voltak, mivel jogosultak voltak egy kormányzati programra, amely megfizethető biztosítást nyújt a magas árvíz kockázatú területeken élő háztulajdonosoknak. Bár nagyon szereti a környéket, a szomszédait és a házát, az időjárás most már stresszforrássá vált számára. „Folyamatosan aggódunk az időjárás miatt, hogy ha több mint pár napig esik, vagy ha névre keresztelt vihar érkezik.” Hozzátette, hogy sajnálja, hogy nem tettek meg többet a kockázat megértése érdekében. A felmérés szerint az ingatlan egy közepes árvízveszélyes zónában található, de nem voltak részletesebb információk, csak az árvízzónák térképei.

A klímaváltozás növeli a természeti katasztrófák, például áradások, erdőtüzek és hurrikánok valószínűségét és intenzitását. Bár lehet, hogy már késő a hasonló tapasztalatokkal rendelkező háztulajdonosok számára, új eszközöket fejlesztenek ki, amelyek segítenek az embereknek és vállalatoknak felmérni a klímakockázatokat. Tavaly decemberben az Egyesült Királyság Környezetvédelmi Ügynöksége frissítette a Nemzeti Árvíz Kockázati Értékelést (NaFRA), amely az angliai folyókból, tengerekből és felszíni vizekből eredő jelenlegi és jövőbeli árvízkockázatokat mutatja be. Az ügynökség saját adatait kombinálta a helyi hatóságok és a Meteorológiai Szolgálat klímaadatainak adataival. A NaFRA és a Nemzeti Tengerparti Erosziós Kockázati Térkép (NCERM) utoljára 2018-ban és 2017-ben frissült. Az új NaFRA adatok szerint Angliában körülbelül 6,3 millió ingatlan található árvízveszélyes területeken, és ha a klímaváltozás továbbra is így folytatódik, 2050-re körülbelül nyolc millióra nőhet ez a szám. „Az utóbbi néhány évben a legjobb elérhető adatok felhasználásával alakítottuk át az árvíz- és tengerparti erózió kockázatainak megértését Angliában,” mondja Julie Foley, a Környezetvédelmi Ügynökség árvíz kockázati stratégiáért felelős igazgatója. „Ha figyelembe vesszük a legújabb klímaelőrejelzéseket, 2050-re a tulajdonok egynegyede árvízveszélyes területen található.”

A Környezetvédelmi Ügynökség tervezi, hogy elindít egy portált, ahol a felhasználók ellenőrizhetik hosszú távú árvízkockázatukat. Hasonló erőforrások állnak rendelkezésre Skóciában, Észak-Írországban és Walesben az ABI révén. „Többé már nem támaszkodhatunk a történelmi adatokra,” mondja Lukky Ahmed, a Climate X társalapítója. A londoni klímakockázati cég digitális ikertestvért kínál a Föld számára, amely különböző szélsőséges időjárási eseményeket és azok ingatlanokra, infrastruktúrára és eszközökre gyakorolt hatását szimulálja különböző kibocsátási forgatókönyvek mellett. Az ő modelljeik kombinálják a mesterséges intelligenciát a fizikán alapuló klímamodellekkel. „Bár sok klímamodellek elmondják, hogy mennyi csapadékra számíthatunk, nem mondják meg, mi történik, amikor az a víz a földre érkezik,” magyarázza. „A modelljeink például szimulálják, hogy mi történik, amikor a víz leérkezik, merre folyik, és mi lesz az árvíz következménye.”

Míg a bankok és más hitelezők tesztelik terméküket, az ingatlanfejlesztő cégek jelenleg a szolgáltatásaikat használják új fejlesztések megfontolásakor. „Bejelentkeznek a platformunkra, azonosítják a helyszíneket és a meglévő épületeket, és cserébe kockázati besorolást és súlyossági mutatókat kapnak a veszélyekhez kötve,” mondja Ahmed. A világ sok részén sokkal szélsőségesebb időjárás tapasztalható, mint az Egyesült Királyságban. Az Egyesült Államokban januárban pusztító erdőtüzek söpörtek végig Los Angeles egyes részein, míg az októberben érkező Milton hurrikán várhatóan az egyik legdrágább hurrikán lesz, amely nyugati Floridát sújtotta. Az olyan cégek, mint a New York-i Faura, segítenek a biztosítóknak a költségek kezelésében, és elemzik a lakó- és kereskedelmi épületek ellenállását. „Megvizsgáljuk az ingatlan különböző elemeit, hogy megértsük, mennyire valószínű, hogy túlél egy katasztrófát, és pontosan meghatározzuk az ingatlan ellenállóságát és túlélhetőségét,” mondja Faura társalapítója, Valkyrie Holmes. „Megmondjuk a cégeknek és a háztulajdonosoknak, hogy az ingatlanuk állni fog-e egy katasztrófa után, nem csak azt, hogy a területen bekövetkezik-e katasztrófa.”

A Redfin, egy amerikai cég, amely ingatlanokat forgalmaz, a piacon lévő ingatlanok esetében becsléseket készít a természeti katasztrófák, például árvíz és erdőtüzek előfordulásának valószínűségéről a következő 30 évre. „Ha az emberek két hasonló elrendezésű ingatlant néznek ugyanabban a környéken, akkor a klímakockázat nagyban befolyásolhatja a döntésüket,” mondja Daryl Fairweather, a Redfin vezető közgazdásza. Ms. Sneddon, miután személyes tapasztalatokat szerzett, most a The FPS Group árvízkockázati cég munkatársa. ”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cjd39klk2ppo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük