
Bill Gates 2045-re a vagyonának nagy részét jótékony célra ajánlja fel
Bill Gates, a Microsoft alapítója, bejelentette, hogy a következő húsz évben vagyonának 99%-át jótékony célokra kívánja adományozni. A 69 éves Gates a saját nevét viselő alapítványán keresztül kívánja felgyorsítani a jótékonysági adományozást, amelynek működését 2045-re tervezi befejezni. A bloggbejegyzésében azt írta, hogy „az emberek sok mindent mondanak majd rólam, amikor meghalok, de elhatároztam, hogy az ‘ő gazdagon halt meg’ nem lesz köztük”. Gates alapítványa eddig már 100 milliárd dollárt (körülbelül 75 milliárd fontot) költött egészségügyi és fejlesztési projektekre, és várakozásai szerint a következő évtizedekben újabb 200 milliárd dollárt fog elköltni, a piacok és az infláció függvényében.
A bejegyzésében Gates egy 1889-es esszét idézett Andrew Carnegie-től, amely a „Gazdagság Evangéliuma” címet viseli, és amelyben a gazdag emberek kötelességét hangsúlyozza, hogy visszaadják vagyonukat a társadalomnak. Gates megjegyezte, hogy Carnegie azt írta: „Az az ember, aki így gazdagon hal meg, megszégyenülten távozik.” Az új elköteleződés a jótékony adományozás felgyorsítását jelenti, hiszen kezdetben ő és volt felesége, Melinda arra számítottak, hogy a Gates Alapítvány évtizedekig működni fog a haláluk után is.
Amikor a BBC Newshour műsorában a változásról kérdezték, Gates elmondta, hogy 20 év múlva más gazdag emberek is lesznek, akik jobban tudják kezelni a jövő kihívásait. „Valójában a sürgősségről van szó” – mondta. „Sokkal többet tudunk költeni, ha nem próbálunk örökkévalók lenni, és tudom, hogy a kiadások összhangban lesznek az értékeimmel.” A vagyonának 99%-os jótékony célú elajándékozása után is milliárdos maradhat, hiszen a Bloomberg szerint Gates a világ ötödik leggazdagabb embere.
A bejegyzésben Gates egy idővonalat is megosztott, amely bemutatja a vagyonát; ez jelenleg 108 milliárd dollár körül mozog, és a jövőbeli csökkenést egy nagy, kézzel húzott nyíllal ábrázolta, amely 2045-re közel nulla felé mutat. Az alapítvány a saját tőkéjéből is fog adományozni, összesen 200 milliárd dollárt. Gates 1975-ben Paul Allennel alapította a Microsoftot, amely a számítástechnikai szoftverek és más technológiai iparágak domináló erejévé vált. Az utóbbi évtizedekben Gates fokozatosan visszavonult a cégtől, 2000-ben lemondott a vezérigazgatói posztról, majd 2014-ben az elnöki tisztségről is.
Gates azt is megemlítette, hogy a pénz adományozására Warren Buffett és más filantrópok inspirálták, ugyanakkor az alapítvány kritikái is megjelentek, miszerint Gates a jótékonysági státuszát adóelkerülésre használja, és túlzott befolyással bír a globális egészségügyi rendszeren. A blogbejegyzésében három fő célt fogalmazott meg az alapítványa számára: a megelőzhető betegségek megszüntetése, amelyek anyákat és gyermekeket ölnek; a fertőző betegségek, például a malária és a kanyaró eltüntetése; valamint a szegénység felszámolása több százmillió ember számára.
Gates kritikát fogalmazott meg az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország felé, amelyek csökkentették a külföldi segélyezési költségvetésüket. „Nem világos, hogy a világ leggazdagabb országai továbbra is ki fognak állni a legszegényebb emberek mellett” – írta. „De egy dolgot garantálni tudunk: az összes munkánk során a Gates Alapítvány támogatni fogja az erőfeszítéseket, hogy az emberek és országok ki tudjanak lépni a szegénységből.” Az interjú során Gates élesebben reagált, amikor Elon Muskot is megemlítette, aki a kormányzati hatékonyságot célzó osztály átszervezése miatt vádolta a technológiai milliárdost, mondván, hogy ezek a megszorítások gyerekek halálát okozzák. Gates határozottan kijelentette, hogy „ezek a megszorítások nemcsak gyerekeket, hanem milliókat ölnek meg”.
A Gates Alapítvány a BBC Media Action támogatója, amely a BBC jótékonysági ága, és amely különálló a hírszolgáltatástól. Gates hangsúlyozta, hogy élvezi vagyonának adományozását, és hogy ez nem fogja elszegényíteni a gyermekeit. Az irányvonal, amelyet követ, a jövőbeli filantrópia új modelljét képviseli, ahol a gazdagok felelőssége, hogy vagyonukat a társadalom javára használják.

