Hírek,  Tech

USA és Kína készen áll a vámok tárgyalására – ki enged elsőként?

A hétvégén Svájcban kezdődnek el az amerikai és kínai tisztviselők közötti kereskedelmi tárgyalások, amelyek kulcsfontosságú lépést jelentenek a két ország közötti kereskedelmi feszültségek enyhítése érdekében. Az eddigi események tükrében a tárgyalásokra nagy várakozással tekintenek, hiszen az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump áprilisban 145%-os vámot vetett ki Kínára, amire Kína 125%-os vámemeléssel válaszolt. Ez a lépés jelentős csökkenést eredményezett a két ország közötti kereskedelemben, ami aggasztó jelenség, hiszen az Egyesült Államok és Kína a világ legnagyobb gazdaságai közé tartozik.

A szakértők és a politikai elemzők most azt találgatják, hogy ki fog előbb engedni a vámok terén. A BBC és más médiaforrások szakértői, köztük Bernd Debusmann és Tessa Wong, alaposan elemzik a két ország lépéseit, hogy megértsék, milyen irányba haladnak a tárgyalások. Az eddigi események alapján azonban nem tűnik könnyűnek a megállapodás elérése, hiszen mindkét fél határozottan ragaszkodik a saját érdekeihez.

A kereskedelmi tárgyalások mellett más fontos hírek is napvilágot láttak. A háború ellen tüntető diákokat és friss diplomásokat tartóztattak le, köztük Mahdawit, aki a gázai háború ellen tiltakozott. Az események nyomán a fesztivál szervezői, ahol egy autós támadás következtében 11 ember vesztette életét, szomorúságukat fejezték ki, mondván, hogy „szívük összetört”.

A politikai helyzet különösen érdekes a Közel-Keleten és Észak-Amerikában. Ghayda és férje, Ahmad, akik Szíriából származnak, elmondták, hogy korábban soha nem beszéltek politikáról, most azonban részt vesznek Kanada választásán. Ez jól tükrözi a politikai környezet változásait, és azt, hogy az emberek mennyire vágyakoznak a demokráciára és a szabad véleménynyilvánításra.

A holokauszt túlélői is részt vettek az éves „Életmenet” elnevezésű eseményen, amely 80 évvel a koncentrációs táborok felszabadítása után zajlott. Az eseményen sokan megemlékeztek a múltról, és tiszteletüket fejezték ki a túlélők iránt. A világ vezetői és a római katolikus egyház képviselői is megemlékeztek Ferenc pápáról, aki 88 éves korában hunyt el, ezzel újabb űrt hagyva a világ vallási és politikai életében.

A kereskedelmi helyzet mellett a Trump-adminisztráció hibája is napirendre került, amikor egy Marylandben élő állampolgárt tévesen deportáltak. A férfi végül egy fogolycserében került vissza az Egyesült Államokba, ami újabb feszültségeket generálhat a két ország kapcsolataiban. Ursula von der Leyen, az Európai Unió vezetője, máris figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy egyesült válaszlépésekkel fognak reagálni a vámokra, ha a tárgyalások nem hoznak eredményt.

A kereskedelmi háború és a geopolitikai feszültségek közepette fontos kérdés, hogy az Egyesült Államok hogyan fog reagálni a világ többi részének problémáira. Például a közelmúltban az Egyesült Államok visszavonta katonai támogatását Ukrajnának, ami komoly kérdéseket vet fel a régió stabilitásával kapcsolatban. Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij az európai vezetők csúcsértekezlete után nyilatkozott, kifejezve aggodalmát a helyzet miatt.

A közelgő kereskedelmi tárgyalások tehát nem csupán a két ország gazdasági helyzetére, hanem a globális politikai tájra is nagy hatással lehetnek. A figyelem most azokra a lépésekre irányul, amelyeket az amerikai és kínai vezetők tesznek a közeljövőben, és hogy sikerül-e megoldaniuk a kölcsönös feszültségeket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/videos/c86j6z25eejo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük