
Butch és Suni 9 hónap után hazatérnek az űrből
A NASA űrhajósai, Butch Wilmore és Suni Williams, miután kilenc hónapot töltöttek a világűrben, végre hazafelé tartanak. Eredetileg csak nyolc napos küldetésre érkeztek az International Space Station (ISS) űrállomásra, de a küldetésük drámaian meghosszabbodott, miután az űrhajó, amivel érkeztek, technikai problémákba ütközött. Jelenleg egy SpaceX kapszulában utaznak haza, amelyben velük tart még Nick Hague, a NASA másik űrhajósa, valamint Aleksandr Gorbunov, egy orosz űrhajós is. Az ISS-t kedden 05:05 GMT (01:05 EDT) időpontban hagyták el, és a tervek szerint aznap 21:57 GMT (17:57 EDT) körül fognak landolni Florida partjainál. Fontos megjegyezni, hogy a landolás időpontja változhat, ha az időjárási körülmények nem lesznek kedvezőek.
Ez a küldetés nemcsak a NASA számára volt kiemelkedő, hanem a világ figyelmét is felkeltette, hiszen a két űrhajós kalandja több hónapon át zajlott. Az utolsó szakasz azonban nem ígérkezik könnyűnek. A SpaceX Dragon kapszulának gyors és tüzes visszatérést kell végrehajtania a Föld légkörébe, ahol akár 1600 Celsius-fokos hőmérsékletnek is ki van téve. Ahogy a kapszula gyorsan lassul, az űrhajósok jelentős g-erőket fognak tapasztalni, amelyek körülbelül négyszeresei a Föld gravitációjának. Végül négy nagy ejtőernyő nyílik ki, lehetővé téve, hogy a jármű kíméletesen landoljon az óceánban. Helen Sharman, Nagy-Britannia első űrhajósa, úgy véli, hogy ez az izgalmas utazás megéri az erőfeszítéseket. „Tapasztalt űrhajósok, de fantasztikus érzés lesz visszatérni a Földre. A friss levegő az első dolog, ami megcsap” – nyilatkozta a BBC Newsnak.
Wilmore és Williams küldetése 2024 júniusában kezdődött, amikor részt vettek a Starliner űrhajó első emberes tesztrepülésén, amelyet a Boeing űripari vállalat fejlesztett ki. Azonban a kapszula különböző technikai problémákkal szembesült az ISS-re tartó úton, ezért a NASA úgy döntött, hogy a hazautazásuk túl kockázatos lenne. A Starliner végül üresen tért vissza a Földre szeptember elején, ami azt jelentette, hogy a két űrhajósnak új szállítóra volt szüksége a hazatéréshez. A NASA ezért a következő ütemezett repülést választotta: egy SpaceX kapszulát, amely szeptember végén érkezett az ISS-re. Ez a kapszula két űrhajóssal repült, így két hely maradt Wilmore és Williams visszatérésére. Az egyetlen probléma az volt, hogy ez a küldetés eredetileg hat hónapra volt tervezve, így az űrhajósok tartózkodása tovább nyúlt.
A múlt vasárnapi cserecsapat érkezése volt az utolsó lépés Wilmore és Williams visszatéréséhez, és egy rövid átadás után a küldetésük most véget ért. A NASA űrhajósai a vártnál hosszabb ideig maradtak az űrben, és a tartózkodás során számos kísérletet végeztek az űrállomáson, valamint űrsétákat is végrehajtottak. Suni Williams megdöntötte a rekordot, amely a legtöbb időt töltötte el egy nő az űrállomás kívül. Bár az űrhajósok „elkülönítve” érezték magukat, valójában soha nem voltak valóban elzárva. Küldetésük alatt mindig voltak űrhajók csatlakoztatva az ISS-hez, amelyek bármilyen vészhelyzet esetén el tudták volna őket hozni.
Wilmore a távozásuk előtti hetekben elmondta, hogy nem zökkentek ki, amikor a küldetésük megnyúlt. „Készen álltunk a hosszabb időtartamra, még akkor is, ha eredetileg rövidebb időre terveztük” – mondta. Williams pedig kifejezte szomorúságát, hogy ez valószínűleg az utolsó küldetése. „Az tény, hogy itt élünk, ebben a nagyon különleges helyen, csodálatos perspektívát ad” – nyilatkozta. „Nem akarom elveszíteni ezt az inspiráló érzést, így valahogy meg kell őriznem.”
A páros küldetése még több figyelmet kapott, miután Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója azt állította, hogy az űrhajósokat politikai okokból hagyták az űrben, és cége hamarabb is hazavihette volna őket. A NASA tisztviselői azonban hangsúlyozták, hogy döntéseik a repülési ütemezésen és az űrállomás szükségletein alapultak. Garrett Reisman, egy volt NASA űrhajós és a SpaceX űrműveleti igazgatója elmondta, hogy jó okok voltak arra, hogy a NASA ne válasszon dedikált mentőmissziót. „Nem csökkentette volna jelentősen azt az időt, amit Butch és Suni az űrben töltöttek, és a költségek is magasak voltak” – mondta. „Butch és Suni biztosan azt mondták volna, hogy ‘nem, ez nem éri meg’.”
Amint az űrhajósok hazaérkeznek, a Johnson Űrközpontba, Houstonba viszik őket, ahol orvosi szakértők ellenőrzik őket. A hosszú távú űrmissziók hatással vannak a testre, mivel az űrhajósok csonttömeget veszítenek és izomvesztésben szenvednek. A vérkeringés is változik, és a folyadékeltolódások a látásra is hatással lehetnek. A testnek hosszú időbe telhet, amíg visszaáll a normális állapotba, így a páros kiterjedt edzésprogramot fog kapni, hogy újra alkalmazkodjon a gravitációhoz. Azonban Wilmore és Williams elsődleges prioritása az, hogy láthassák családjaikat, barátaikat és háziállataikat. Garrett Reisman kapcsolatban állt barátjával, Sunival, miközben ő az űrben volt. „Nemrég kaptam egy e-mailt Sunitól, amelyben arról írt, mennyire hiányzik, hogy a Maine-i házának teraszán üljön a kutyákkal, érezze a friss levegőt és a napot az arcán” – mondta a BBC-nek. „Az élet alapvető dolgai itt a Földön, amit hiányolsz.”

