Hírek,  Mindennapok

Olcsó szállítási változások: Az amerikai vásárlók őrülete és a 400 dolláros költések

Deborah Grushkin, a lelkes online vásárló New Jersey-ből, idén tavasszal meglehetősen izgatottá vált, amikor megtudta, hogy Donald Trump amerikai elnök aláírta azt a rendeletet, amely megtiltja, hogy a 800 dollár (körülbelül 601 font) alatti csomagok vámmentesen lépjenek be az Egyesült Államokba. Ez a lépés, amelyet a hagyományos kiskereskedők is támogattak, már évek óta napirenden volt Washingtonban, főként a kínai csomagok számának drasztikus növekedése miatt. Az Egyesült Királyság és más országok is hasonló intézkedéseket mérlegelnek, részben a Shein és a Temu gyors térnyerése miatt.

Trump döntése, hogy eltörli ezt a vámmentességet és új kereskedelmi vámokat vezet be, köztük legalább 145%-os vámot a kínai árukra, komoly sokkot okozott a vállalkozások és a vásárlók számára. Az Egyesült Államokban működő e-kereskedelmi márkák, amelyek a régi rendszer köré épültek, figyelmeztettek, hogy ezek a változások kisebb cégek csődjét okozhatják, míg a vásárlók, mint például Deborah, az áremelkedésekre és a készlethiányokra készülnek. Deborah május 2-án esedékes határidő előtt az utolsó pillanatban 400 dollár értékben rendelt termékeket a Shein-től, köztük matricákat, pólókat, pulóvereket, anyák napi ajándékokat és 20 tubus folyékony szemhéjtust. „Úgy éreztem, talán ez volt az utolsó nagy vásárlásom” – mesélte.

A „de minimis” néven ismert szabályok, amelyek lehetővé teszik az alacsony értékű csomagok vámmentességét, az utolsó évtizedben jelentős növekedésen mentek keresztül. Ezen szabályok alkalmazása Trump első elnöki ciklusában gyorsult fel, amikor is megemelte a vámokat számos kínai termék esetében. 2023-ra az ilyen küldemények a fogyasztói import több mint 7%-át tették ki, míg egy évtizeddel korábban ez az arány még 0,01% alatti volt. Tavaly majdnem 1,4 milliárd csomag érkezett az Egyesült Államokba vámmentesen – ez naponta több mint 3,7 millió csomagot jelentett.

A de minimis szabályok fenntartói, mint például a szállítmányozó cégek, azt állítják, hogy a rendszer egyszerűsítette a kereskedelmet, alacsonyabb árakat és több választási lehetőséget biztosított a vásárlók számára. A változások mellett érvelők, köztük politikai képviselők a két pártból, azt hangoztatják, hogy a vállalkozások visszaélnek azokkal a szabályokkal, amelyeket eredetileg a családtagok és barátok közötti ajándékozás megkönnyítésére hoztak létre. A növekedés lehetővé tette, hogy illegális, hamisítvány vagy a biztonsági előírásokat megsértő termékek is könnyebben bejussanak az országba.

Trump nemrégiben „átverésnek” nevezte a de minimis szabályokat, figyelmen kívül hagyva a magasabb költségekkel kapcsolatos aggodalmakat. „Talán a gyerekeknek 30 baba helyett csak kettő babájuk lesz” – mondta. Azonban a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a gazdasági politikájával kapcsolatos aggodalmak növekvő tendenciát mutatnak, ahogy a változások egyre inkább éreztetik hatásukat. Krystal DuFrene, egy Mississippi állambeli 57 éves nyugdíjas, aki rokkantsági ellátásból él, hetek óta idegesen figyeli a Temu árait, és nemrég törölte egy függöny rendelését, miután látta, hogy az ára több mint háromszorosára emelkedett. „Nem tudom, ki fizeti a vámot, ha nem a vásárló” – mondta.

A de minimis szabályok megváltozása után a Temu bejelentette, hogy nem fog közvetlenül kínai importárukat árusítani az Egyesült Államokban, minden értékesítést helyi eladók fognak végezni, az amerikai raktárakból teljesítve a megrendeléseket. Gazdasági elemzők, mint Pablo Fajgelbaum és Amit Khandelwal, már korábban is arra figyelmeztettek, hogy a de minimis megszüntetése legalább 10,9 milliárd dolláros új költségeket eredményezhet, amelyeket elsősorban az alacsonyabb jövedelmű és kisebbségi háztartások fognak viselni.

Gee Davis, egy 40 éves Missouri állambeli író, aki a költözése során a Temut használta, úgy érzi, hogy ez a változás egy korszak végét jelenti. „Ez csak egy újabb pénzlehúzás a kormány részéről, hogy a nagy, jól beágyazott amerikai kiskereskedőket, mint az Amazon és a Walmart, támogassák” – mondta. „Nem hiszem, hogy helyes vagy fair lenne, hogy a kis örömöket csak a gazdagabbak engedhessék meg maguknak.”

A Trump-adminisztráció döntései körüli kérdések továbbra is fennállnak, és sokan aggódnak a globális kereskedelmi háború lehetősége miatt. Az amerikai és európai részvények esésnek indultak, miután Trump kijelentette, hogy a kereskedelmi tárgyalások az EU-val „nem haladnak sehová”. Az Egyesült Államok sportmárkája, amely áremeléseit „szezonális tervezésnek” minősítette, szintén a „nagyon kihívásokkal teli környezettel” indokolta az eladások drasztikus csökkenését. Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi „nulla alapú” újraindítás megakaszthatja a gyártási befektetéseket Indiában is, figyelmeztetnek a szakértők.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g2j45d5zeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük