
A Just Stop Oil mozgalom eltűnése után a környezetvédelem új mélységekbe süllyedt
A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét előkészítik a plakátjaikat, előkeresik a jól ismert narancssárga mellényeiket, és feltöltik a hangosbeszélőiket. Ez a rutin nem ismeretlen számukra, hiszen már sokszor végigcsinálták. Mindössze három év alatt, amely alatt leveseket öntöttek, kukoricakeményítő festékkel fújták le a híres műalkotásokat, és blokkolták az utakat – sok, nagyon sok utat – a klímavédelmi aktivistákból álló csapat az ország egyik legmegbélyegzettebb kampánycsoportjává vált. A szombati demonstráción középpontba kerül a középső Londonban, ahol több száz aktivista gyűlik össze. Azonban a JSO összejövetelének jellege nagyon különböző lesz a korábbiaktól. Egyrészt a rendezvény létezése nem titok. Másrészt valószínűtlen, hogy a korábbiakhoz hasonló tömeges zűrzavart okoznának. Valójában ez lesz az utolsó tüntetésük. A JSO saját szavaival élve „felakasztja a narancssárga mellényt”, és véget vet a polgári engedetlenség kampányának. A csoport hivatalos álláspontja szerint megnyerték a harcukat, mivel követelésük, miszerint ne legyen új olaj- és gázlicensz, most már kormányzati politikává vált. Privát beszélgetések során azonban a JSO tagjai elismerik, hogy a zavart okozó tüntetések ellen bevezetett szigorú új hatáskörök szinte lehetetlenné tették az olyan csoportok működését, mint ők.
Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója elmondta, hogy a szombati összejövetel „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, és nagyon sokat bíztunk egymásban” – tette hozzá. Az ünneplés nemcsak a JSO tagjaira vonatkozik. Számos vezető, aki korábban szenvedett a JSO által okozott késedelmek miatt, örömmel fogja látni, hogy a csoport visszavonul. Az autósok, akiket sokszor feltartottak, a művészetkedvelők, akiket megdöbbentettek a festmények támadásai, valamint a sport- és színházrajongók, akiknek az eseményeit megzavarták, mind örülni fognak a JSO eltűnésének. A rendőrség is megkönnyebbül, hiszen a JSO tüntetéseinek ellenőrzése több ezer munkaórát és milliókat emésztett fel. A Met Police 2023-as beszámolója szerint a csoport tüntetései közel 20 millió fontba kerültek.
A JSO megszűnése azonban komoly kérdéseket vet fel, például hogy valóban véget ért-e a zűrzavart okozó klímakampány az Egyesült Királyságban, vagy a csoportok kényszerű elrejtőzése új, még zűrzavarosabb vagy kaotikusabb klímatevékenységekhez vezethet. A stratégiai kérdés is fontos: a közvélemény aggodalma a bolygó jövője miatt széleskörű, de a JSO iránti ellenszenv sokakban megmaradt. Hogyan kerülheti el a klímavédelmi mozgalom, hogy megismétlődjön ez a helyzet?
A JSO modellje kis, elkötelezett aktivistákból álló csoportokat foglalkoztatott, akik célzott akciókat hajtottak végre, hogy maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okozzanak. Az akciók szigorú belső szabályokhoz voltak kötve; tilos volt az erőszak, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk – várniuk kellett, hogy letartóztassák őket. A vezetők, mint Roger Hallam, aki eredetileg öt év börtönt kapott a M25-ös autópálya forgalmának megzavarására tett kísérlet miatt, úgy vélték, hogy a büntetés láthatósága kulcsszerepet játszik a nyilvánosság figyelmének felkeltésében. A rendőrség, amely a közvélemény haragjától és a média ellenséges tudósításaitól fűtve reagált, újabb hatalmi jogköröket követelt az „öko-bolondok”, ahogy a Sun újság nevezte őket, és más tüntetők ellen. A politikai döntéshozók figyeltek a kérésre, és a legnagyobb változást a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetési és Bírósági Törvény hozta. Ez a törvény „szándékosan vagy meggondolatlanul közrend megzavarása” bűncselekménnyé nyilvánította a korábban laza definícióval rendelkező cselekvéseket, mint például a „súlyos szorongás, súlyos kellemetlenség, súlyos hátrány vagy a közszolgáltatás súlyos elvesztése”. Ezzel egy új jogi utat nyitottak meg a hatóságok számára: a közrend szándékos megzavarásának összeesküvésének vádját.
Ezek a változások alapjaiban formálták meg a klímavédelmi aktivisták jövőjét. Míg a JSO hagyományos formái már nem tűnnek életképesnek, új módszerek és stratégiák bukkannak fel, amelyek tükrözik a jelenlegi jogi környezetet. A Citizen’s Arrest Network (CAN) például a közrend megzavarásának jogi kereteit használva próbálja megfordítani a helyzetet, és a fosszilis tüzelőanyagokat előállító cégek vezetőit felelősségre vonni. A jogi változások tehát nemcsak a JSO-t, hanem a jövő klímakampányait is alakítják.

