
Iraki homokvihar: légzési nehézségekkel küzdők száma nőtt
Iraq középső és déli területein egy súlyos homokvihar következtében több mint 1,000 ember szenvedett légzőszervi problémáktól, jelentették az egészségügyi hatóságok. A Muthanna tartományban működő egyik hivatalos forrás az AFP hírügynökségnek elmondta, hogy legalább 700 esetet regisztráltak, amelyeket fulladással járó tünetekkel diagnosztizáltak. Az online megosztott felvételek vastag narancssárga ködbe burkolt területeket mutattak, míg a helyi média áramkimaradásokra és a repülőjáratok felfüggesztésére is beszámolt. A homokviharok Irakban gyakori jelenségnek számítanak, azonban egyes szakértők úgy vélik, hogy a klímaváltozás következtében ezek egyre gyakoribbá válnak.
A gyalogosok és a rendőrök maszkokat viseltek a por védelmére, míg a mentőszolgálatok a helyszínen segítettek a légzési nehézségekkel küzdő embereknek. Az egészségügyi hatóságok jelentése szerint a Muthanna tartományban található kórházak legalább 700 fulladással kapcsolatos esetet fogadtak. A Najaf tartományban több mint 250 embert szállítottak kórházba, míg Diwaniyah tartományban legalább 322 beteget, köztük gyermekeket kezeltek. Dhi Qar és Basra tartományokban további 530 ember számolt be légzési problémákról. A homokvihar Irak déli tartományait egy narancssárga felhőbe burkolta, amely csökkentette a látótávolságot egy kilométer alá.
A hatóságok kénytelenek voltak felfüggeszteni a repülőjáratokat Najaf és Basra tartományokban. A helyi időjárási szolgáltatások szerint a körülmények fokozatosan javulni fognak kedd reggelre. Irakot az ENSZ az öt legsebezhetőbb ország közé sorolja a klímaváltozás szempontjából, mivel az ország rendszeres homokviharokkal, tűző hőséggel és vízhiánnyal küzd. A 2022-es súlyos homokvihar következtében egy ember életét vesztette, és több mint 5,000 ember szorult kezelésre légzőszervi megbetegedések miatt. Az iráni környezetvédelmi minisztérium előrejelzései szerint a jövőben Irakban egyre több „poros napra” lehet számítani.
A homokviharok nemcsak Irakot, hanem más országokat is sújtanak. Például a közelmúltban Dél-Franciaországban árvíz pusztított, amelynek következtében legalább három ember életét vesztette. Nick Jones, aki tíz éven keresztül gondozta a Vinery Cottage nevű ingatlant, elmondta, hogy az most biztosíthatatlan és lakhatatlan állapotba került. Az Egyesült Államokban is súlyos időjárási események zajlottak, ahol tornádók okoztak katasztrofális károkat, több tucat ember halálát és súlyos sérüléseket eredményezve Kentucky és Missouri államokban az elmúlt pénteken és szombaton.
Mindezek az események jól mutatják, hogy a klímaváltozás hatásai világszerte érezhetők, és a kormányoknak sürgősen lépéseket kell tenniük a környezeti válság kezelésére. A klímaváltozás elleni harc nemcsak egyes országok, hanem a globális közösség közös felelőssége. A homokviharok, árvizek és tornádók mind arra figyelmeztetnek, hogy a természeti katasztrófák gyakorisága növekszik, és a jövő generációinak biztonsága érdekében sürgős intézkedésekre van szükség. Az Irakhoz hasonló sebezhető országok esetében a helyi hatóságoknak és a nemzetközi közösségnek együtt kell működnie, hogy csökkentsék a klímaváltozás hatásait és megvédjék a lakosságot a jövőbeni katasztrófáktól.

