
Miliband a globális együttműködés fontosságára figyelmeztet az energiai kihívások közepette
Ed Miliband, az Egyesült Királyság energiaügyi minisztere, a globális energiaellátás kockázatainak csökkentésére szólította fel az országokat a londoni energiabiztonsági csúcsszámán, amelyet két napon át tartanak, és amelyen több mint 50 kormány képviselője vesz részt, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió delegáltjai is. Miliband hangsúlyozta, hogy a világ energiaellátását fenyegető kockázatok kezeléséhez elengedhetetlen a nemzetközi együttműködés. Beszédében utalt arra is, hogy az energia „fegyverként való használata” komoly problémát jelent, ami különösen a háború következményeként, az orosz-ukrán konfliktus miatt megemelkedett gázárakra vonatkozik.
A csúcstalálkozón a résztvevők a háborúk által, különösen Európában és a Közel-Keleten, a kereskedelmi háború következményeként, valamint az extrém időjárás, a tengeralatti kábelek elleni támadások és a kibertámadások okozta energiaellátási kockázatok csökkentéséről fognak tárgyalni. Miliband nyitóbeszédében elismerte a fosszilis tüzelőanyagok értékét az energiamixben, de hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság számára a jövő alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásokban rejlik. Ezt nemcsak a klímaváltozás kezelésének érdekében szükséges, hanem az energiaellátás biztonságának megteremtése érdekében is.
A csúcstalálkozót az Egyesült Királyság és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közösen rendezte. Fatih Birol, az IEA vezetője a BBC-nek nyilatkozva arra figyelmeztetett, hogy a nemzetközi együttműködés hiánya miatt az országok képtelenek megoldani a legnagyobb energiaellátási kockázatokat. „Ahelyett, hogy együttműködésről beszélnénk, azt látjuk, hogy az országok egymás ellen lépnek fel. Véleményem szerint az energiaellátás biztonsági kihívásainak tartós megoldása az országok közötti együttműködésen keresztül vezet” – mondta Birol.
Kifejtette, hogy nem kíván konkrét országokat hibáztatni a kapcsolatok megszakadásáért, de az energiaárakat különösen súlyosan érintette az ukrajnai háború és az Egyesült Államok kereskedelmi háborúja. A globális gázárak az orosz invázió után megugrottak, és azóta is csaknem 50%-kal magasabbak a COVID előtti szinthez képest. Európa kezdetben képes volt pótolni a hiányt az Egyesült Államokból származó LNG beszerzésével, de ez a kínálat most veszélybe került, mivel a kapcsolatuk a Trump-adminisztrációval romlott.
A találkozón való részvétel az Egyesült Államok számára „sikernek” számít Birol szerint, azonban a Trump-kormányzat erősen kritizálta a globális energiafelügyeletet a tiszta energia népszerűsítése és az olaj- és gáztermelés csökkenésének előrejelzése miatt. Számos agytröszt és kutató védelmébe vette az IEA álláspontját, és Laurence Tubiana, az Európai Klímavédelmi Alap vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy az IEA megbízhatóbb előrejelző, mint a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó vállalatok.
Miliband a csúcstalálkozón felolvasta III. Károly király levelét is, amelyben a király hangsúlyozta, hogy a világ tisztább energiaforrásokra való átállása és az energiaellátás biztonsága érdekében a hasonló találkozók létfontosságúak a nemzetek közötti közös tanulás elősegítésében. Az Egyesült Királyság kormánya célja, hogy 2030-ra Nagy-Britannia villamosenergia-mixének 95%-a tiszta forrásból származzon, jelenleg ez az arány körülbelül 60%. Miliband a BBC R4 Today műsorában nyilatkozva elmondta, hogy ez garantálja az alacsonyabb energiaárakat 2030-ra.
A világ energiarendszere átalakulóban van, és bár sok ígéretes kezdeményezés létezik, a folyamat nem mentes a kihívásoktól. Az innovatív technológiák és a nemzetközi együttműködés kulcsszerepet játszanak abban, hogy a globális közösség sikeresen navigáljon a zöld energia jövőjében. A csúcstalálkozó lehetőséget ad a résztvevő országok számára, hogy közösen dolgozzanak a fenntartható energiaforrások kiaknázásán, és a jövő energiabiztonságának megteremtésén.

