Gasztro,  Hírek

Tényleg leállt a Has Just Stop Oil a levesek dobálásával?

A Just Stop Oil nevű klímavédelmi csoport bejelentette, hogy április végén feloszlik. Az aktivistákat sokan figyelemfelkeltő fanatikusoknak és vandalizmusra hajlamos személyeknek tartják, sokan pedig gyűlölik őket zavaró, közvetlen akciós taktikáik miatt. A csoport szerint azonban győzelmet arattak, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázengedélyek, most már állami politika. De vajon tényleg győztek, és ez a végső pontja a klímavédelmi tüntetések által okozott káosznak?

Hayley Walsh szíve hevesen vert, amikor a közönség soraiban ült a Theatre Royal Drury Lane-ben idén január 27-én. A 42 éves tanárnő és háromgyermekes anya próbálta megnyugtatni légzését, miközben Sigourney Weaver, a hollywoodi sztár, Shakespeare A vihar című darabjában debütált a West End-en. Hayley, a Just Stop Oil aktivistája, azonban saját drámáját tervezte. Amikor Weaver Prospero karaktere azt mondta: „Jöjjön elő, mondom!”, Hayley felugrott a helyéről, és Richard Weirrel, egy 60 éves gépészmérnökkel együtt a színpadra rohantak. Konfettiágyút indítottak be, és egy szalagot bontogattak ki, amelyen az állt: „Több mint 1,5 fok globális hajótörés” – utalva arra, hogy 2024 volt az első év, amely átlépte az 1,5 Celsius-fokos globális átlaghőmérséklet-emelkedést, és a darab hajótörés témájára is utalva. Ez a klasszikus Just Stop Oil-akció volt, hiszen a cél magas rangú volt, ami garantálta a médiavisszhangot, az üzenet pedig egyszerű és a csoport jellegzetes fluorsárga színében jelent meg.

A közönség reakciója is klasszikus volt: füttyök és kiabálások közepette hallható volt egy „idióták” megszólalás. Az egyik néző azt kiabálta: „Húzzák le őket a színpadról!”, míg egy másik azt mondta: „Remélem, hogy letartóztatják őket.” A Just Stop Oil egy brit környezetvédelmi aktivista csoport, amelynek célja a fosszilis tüzelőanyagok kitermelésének leállítása, és közvetlen akciókat alkalmaz a célja népszerűsítésére. A csoportot a Sun „bűnöző kultusznak” nevezte, aktivistáit pedig „ökolúzereknek” titulálták. A Daily Mail „őrültnek” írta le őket, és azt állította, hogy tagjaik „ezer hétköznapi ember életét tették tönkre önző akcióikkal”.

A csoport különféle akciókat hajtott végre, például levest öntöttek egy Van Gogh-festményre a Nemzeti Galériában, krétaport robbantottak a Sheffield-i Világos Biliárd Bajnokságon, betörték a Magna Carta másolatát őrző szekrény üvegét a Brit Könyvtárban, ideiglenes festéket fújtak a Stonehenge köveire, és még Charles Darwin sírját is megrongálták. Azonban a közlekedési tüntetések okozták a legnagyobb zavart és a nyilvánosság felháborodását. 2022 novemberében 45 Just Stop Oil-tag mászott fel a M25-ös autópálya fölötti hídfőkre, ezzel több mint négy napon át súlyosan megzavarták a forgalmat. Emberek repülőjáratokról, orvosi időpontokról és vizsgákról maradtak le, miközben ezer sofőr órákig várakozott. A londoni metropolita rendőrség költségeit 1,1 millió fontra becsülték.

A Just Stop Oil az Extinction Rebellion (XR) csoportból született, amely 2018-ban alakult, és több ezer embert vonzott az utcákra a „rezisztencia fesztiváljának” nevezett események során. A csúcsidőszak 2019 áprilisa volt, amikor a tüntetők több mint egy héten keresztül lebénították a főváros egyes részeit, és egy nagy rózsaszín hajót helyeztek el az Oxford Circus közepén. Az XR által okozott látványos események hatalmas médiavisszhangot generáltak, de a rendőrség dühös volt. Százával vontak el rendőröket a frontról, és 2019 végére a tüntetések rendőrségi költsége 37 millió fontra rúgott.

A csoporton belül viszont heves viták folytak a taktikákról. Sokan úgy vélték, hogy a mozgalomnak kevésbé konfrontatívnak és zavarónak kellene lennie, de egy radikálisabb aktivista mag azzal érvelt, hogy a közvetlen akciók fokozása lenne a leghatékonyabb megoldás. Így világossá vált, hogy szükség van egy új, fókuszáltabb működésre, amely az olyan korábbi polgári engedetlenségi mozgalmakra épít, mint a női választójogért harcoló szuffragettek, Gandhi polgári engedetlenségi kampányai és az Egyesült Államok polgári jogi mozgalma. A Just Stop Oil hivatalosan 2022. február 14-én alakult meg, és alapvetően eltért az XR-től. A JSO akciói egy szűk körű elkötelezett aktivistából álltak, ellentétben az XR tömeges részvételével.

A csoport számos akciója rengeteg figyelmet generált, de hatalmas közpublicitás ellenállást is kiváltott. A rendőrség új hatalmakat kért a tüntetések kezelésére, és ezt meg is kapták. Új bűncselekményeket vezettek be, például a nemzeti infrastruktúra megzavarását, a „lekattintást” – amikor valaki lánccal vagy ragasztószalaggal kötözi magát valamilyen tárgyhoz – és a föld alatti alagútásást. A közszolgáltatás zavarása szintén potenciális bűncselekménnyé vált, ami új eszközt adott a rendőrség kezébe a közúti blokádokat végző tüntetők ellen.

A Just Stop Oil eddigi legkiemelkedőbb alakja, Roger Hallam, aki szintén elítélt aktivista volt a M25-ös tüntetések során, egy börtöncellából küldött üzenetében elismerte, hogy a JSO csak „margális hatást” gyakorolt. Szerinte a felelősség az Egyesült Királyság „elitjein” és vezetőin van, akik elfordultak a klímaválság kezelésének felelősségétől. A JSO legutolsó akciója április végén kerül megrendezésre, és a csoport bejelentette, hogy ez lesz a végső pontja az eddigi akcióiknak. Az aktivisták azonban azt is jelezték, hogy hajlandók lehetnek visszatérni a zavaró taktikákhoz, de egy új név alatt és új, még nem pontosított célokkal. Ez a váltás talán egy új mozgalom alapjait is megteremtheti, amely a jövőben új stratégiákkal küzd a klímaváltozás ellen.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy0d047810no

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük