Hírek,  Tech

Új fejezet kezdődik az India-Pakisztán konfliktusban: megkezdődött az első drónháború

A világ első drónháborúja bontakozott ki a nukleáris fegyverekkel rendelkező szomszédok, India és Pakisztán között. A legújabb fejlemények szerint India csütörtökön azt állította, hogy Pakisztán drónok és rakéták hullámait indította három indiai katonai támaszpont ellen, beleértve az India-adminisztrálta Kasmírt is. Pakisztán ezt az állítást határozottan tagadta, és közölte, hogy az utóbbi órákban 25 indiai drónt lőttek le különböző városokban, például Karacsiban, Lahorban és Rawalpindiben. A helyzet rendkívül feszültté vált, mivel a két ország közötti évtizedes rivalizálás új, veszélyes szakaszba lépett, ahol a hagyományos tüzérség mellett a drónok is szerepet kaptak.

A washingtoni és más globális hatalmak arra figyelmeztetnek, hogy a térség a feszültségek fokozódásának szélén áll. A drónok, amelyek csendesek, távolról irányíthatók és tagadhatók, új dimenziót nyitnak meg az India és Pakisztán közötti konfliktusban. Jahara Matisek, az Egyesült Államok Haditengerészeti Háborús Főiskolájának professzora hangsúlyozta, hogy a drónháború mesterévé váló fél nemcsak a harcteret képes látni, hanem formálni is azt.

Pakisztáni források szerint a szerdai napon indiai légicsapások és határ menti tüzérségi tűz következtében 36 ember vesztette életét, míg 57-en megsérültek Pakisztánban és a Pakisztán-adminisztrálta Kasmírban. Ezzel szemben India hadserege legalább 16 civil haláláról számolt be pakisztáni tüzérségi tűz következtében. India a rakétatámadását egy múlt havi, indiai turistákat ért halálos merényletre válaszul indokolta, amelyben Pakisztánnak semmilyen szerepe nem volt, ezt Islamabad határozottan tagadta.

Pakisztán katonai vezetése bejelentette, hogy a drónokat, amelyek állítólag izraeli gyártmányú Harop drónok voltak, technikai és fegyver alapú ellenintézkedések segítségével semlegesítették. India arról számolt be, hogy több pakisztáni légvédelmi radart és rendszert is semlegesítettek, beleértve egy Lahor környékit is, amit Pakisztán szintén tagadott.

A modern hadviselésben a lézerirányítású rakéták, bombák, drónok és pilóta nélküli légi járművek kulcsszerepet játszanak. Ezek a rendszerek képesek koordinátákat közvetíteni légicsapásokhoz, vagy ha felszerelték őket, közvetlenül megcélzott célpontokat is kijelölni. A drónok szerepe a harcban tehát nem csupán a felderítés, hanem az ellenséges légvédelmi rendszerek elhárítása is. A drónok repülhetnek a vitatott légtérbe, hogy provokálják az ellenséges radarok működését, amelyeket más fegyverek, például loitering drónok vagy anti-radiation rakéták célozhatnak meg.

India drónflottája nagyrészt izraeli gyártmányú felderítő UAV-kra épül, mint például az IAI Searcher és a Heron, valamint a Harpy és Harop loitering fegyverekre. A Harop különösen a nagy értékű, precíziós célzott hadviseléshez való elmozdulást jelzi, amely a modern konfliktusokban egyre nagyobb jelentőséggel bír. Pakisztán drónflottája viszont rendkívül széleskörű, több mint ezer drónnal, köztük kínai, török és hazai gyártású modellekkel.

A helyzet fokozódása arra figyelmeztet, hogy a két ország közötti feszültségek nem csupán a drónok használatára korlátozódnak, hanem a hagyományos légierő és rakétarendszerek is aktívan részt vesznek a konfliktusban. Az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a drónok bevetése a harc során nem csupán a katonai lehetőségek szélesítését jelenti, hanem újabb eszkalációs dinamikákat is teremt, mivel minden egyes lelőtt drón vagy elvakított radar újabb potenciális konfliktusponttá válhat a két nukleáris hatalom között.

A jövőbeli események kimenetele rendkívül bizonytalan, és a szakértők szerint a drónháború, amelyet most tapasztalunk, akár egy nagyobb konfliktus előfutára is lehet. A helyzet alakulása folyamatosan figyelmet igényel, mivel mindkét fél igyekszik fenntartani a katonai fölényt, miközben a nemzetközi közösség a feszültségek csökkentésére szólít fel.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwy6w6507wqo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük