Hírek,  Magazin

Veszélyben a mesés görög sziget: egy hatalmas vulkánkitörés fenyegetése

Santorini, a gyönyörű görög sziget, amely a világ egyik legismertebb turisztikai célpontja, felejthetetlen látképeivel és idilli fehér falvaival vonzza a látogatókat. Azonban a sziget alatt rejlő geológiai aktivitás komoly aggodalomra ad okot, hiszen a terület vulkanikus múltja nemcsak szépséget, hanem potenciális veszélyt is jelent. A szigetet egy óriási ősi kitörés formálta, amely hatalmas krátert és ló patájára emlékeztető peremet hagyott maga után. Most tudósok egy csoportja arra törekszik, hogy feltárja, milyen veszélyes lehet a következő nagyobb vulkáni kitörés.

A BBC News stábja egy napot töltött a brit királyi kutatóhajón, a Discovery-n, amely a sziget körüli vulkanikus aktivitást vizsgálta. A kutatásra éppen azután került sor, hogy Santorini lakosságának közel fele elmenekült a szigetről a közelmúltban bekövetkezett földrengések miatt. Ezt a helyzetet a sziget látványos turisztikai vonzereje mögötti valóság és a földkéreg mélyén zajló tectonikus aktivitás éles ellentétének tekinthetjük. A kutatás vezetője, Isobel Yeo professzor, aki a brit Nemzeti Óceánográfiai Központ vulkáni szakértője, hangsúlyozta, hogy a világ vulkánjainak körülbelül kétharmada víz alatt helyezkedik el, és ezeknek a vulkánoknak a monitorozása rendkívül korlátozott.

Isobel elmondta, hogy a vulkáni kitörésekkel kapcsolatos megértésünk sokkal fejlettebb a szárazföldi vulkánok esetében, mint az alattomosan rejtőzködő víz alatti vulkánoknál. A hajón dolgozó mérnökök éppen egy robotot emeltek le a hajó oldaláról, amely a tengerfenék felfedezésére indult. A kutatók célja, hogy megértsék, milyen jelek utalhatnak arra, hogy a vulkán kitörése a közeljövőben várható. Az utolsó kitörés Santoriniben 1950-ben történt, de 2012-ben már volt egy „nyugtalansági időszak”, amikor a magma beáramlott a vulkánok kamráiba, és a sziget „megduzzadt”.

A kutatás során a kutatók a vulkanikus aktivitás nyomait keresik, hiszen a víz alatti vulkánok óriási, pusztító kitörésekre is képesek. Isobel figyelmeztetett, hogy ha csak kisebb kitörésekhez szoktunk hozzá, akkor könnyen hamis biztonságérzetbe ringathatjuk magunkat, ami rendkívül veszélyes lehet. A 2022-es Hunga Tunga kitörés például a legnagyobb víz alatti robbanást eredményezte, amely hatalmas cunamit okozott az Atlanti-óceánban, és a hatásai még az Egyesült Királyságban is érezhetők voltak.

A hajó alatt, 300 méter mélyen, forró gázok törnek a víz alól, amelyek világító narancsos színt adnak a tengerfenéknek. A robot feladata, hogy folyadékokat, gázokat gyűjtsön, és kőzetmintákat készítsen. A kutatók igyekeznek feltérképezni a hidrotermális rendszert, amely a vulkánok közelében található. A kutatás során gyűjtött adatok segítenek abban, hogy a görög kormány polgári védelmi ügynöksége pontosabb információkat tudjon adni a sziget lakóinak a vulkánok aktivitásáról.

A Santorini kalderájának és a Kolombo nevű vulkánnak a vizsgálata során a kutatók arra is figyelmet fordítanak, hogy a víz alatti vulkánok miként reagálnak a tenger vízének és a magma keveredésére. Az expedíció során a tudósok olyan térképeket készítenek, amelyek segítenek megérteni, hol lehetnek a legnagyobb veszélyek a helyi lakosság számára.

A közelmúlt földrengései világosan megmutatták, mennyire kiszolgáltatottak a sziget lakói a geológiai fenyegetéseknek, és mennyire függnek a turizmustól. A helyi fotós, Eva Rendl, aki éppen a legkedveltebb helyén találkozott velem, megosztotta, hogy a földrengések idején elhagyta a szigetet. „Nagyon félelmetes volt, ahogy egyre intenzívebbé vált,” mondta, hozzátéve, hogy azóta az üzletek forgalma is csökkent. Az Oia város főterén egy brit-kanadai turista, Janet, arról számolt be, hogy csoportja fele lemondta a nyaralását. Úgy véli, hogy ha pontosabb tudományos információk állnának rendelkezésre a vulkánok és földrengések valószínűségéről, az segítene a turisták biztonságérzetének növelésében.

Bár a sziget rejtett kockázatai ellenére Santorini továbbra is álom célpont marad, és a turisták vonzerejét a gyönyörű táj és a romantikus élmények adják. Az Imerovigli városában például egy friss házas pár boldogan mászott fel a dombok tetejére, hogy megörökítsék az életük egyik legszebb pillanatát. „Valójában egy vulkán mellett akartunk házasodni,” mondta Tom, miközben felesége, Kristina, mellett állt. A sziget varázsa és a geológiai fenyegetések ellentmondásos, de izgalmas együttélése folyamatosan formálja Santorini jövőjét.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm25lz56rezo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük