Hírek,  Magazin

Ki Robert Prevost, az új XIV. Leo pápa?

Robert Francis Prevost, a 69 éves amerikai származású férfi, a közelmúltban hivatalosan is beiktatásra került a római katolikus egyház 267. pápájaként, Leo XIV néven. Az eseményre a Szent Péter-bazilika erkélyéről bejelentették a nevét, mire a tömeg „Viva il Papa!” (Éljen a Papa!) kiáltásokkal ünnepelte az új pápát. Prevost történelmi jelentőségű választás, hiszen ő az első amerikai, aki betölti ezt a pozíciót, ugyanakkor az évek során Peruban végzett missziós munkája miatt latin-amerikai kardinálisként is számon tartják.

Robert Prevost Chicagóban született 1955-ben, spanyol és francia-olasz származású szülők gyermekeként. Fiatal korában ministrált, majd 1982-ben pappá szentelték. Három évvel később Peruba költözött, ahol hosszú éveken át dolgozott, de rendszeresen visszatért az Egyesült Államokba, hogy lelkipásztorként és prior-ként szolgáljon szülővárosában. Emellett perui állampolgársággal is rendelkezik, és sokan emlékeznek rá, mint aki segítette a marginalizált közösségeket és hidakat épített közöttük.

Prevost tíz évet töltött helyi plébánosként, valamint tanított egy szemináriumban Trujillo városában, Peru északnyugati részén. Első szavaival pápaként, Leo XIV néven, elődjéről, Ferenc pápáról beszélt, akinek „gyenge, de mindig bátor hangját” idézte. A tömeg lelkesedése közepette arra biztatta a híveket, hogy „együtt, Isten kezét fogva haladjunk előre”. Prevost az Ágoston-rendi szerzetesrend tagjaként is tevékenykedett, és 2014-ben Ferenc pápa Chiclayó püspökévé nevezte ki. Azóta jól ismert a latin-amerikai bíborosok közösségében, mivel ő volt a püspökök dicasteriumának prefektusa, amely fontos szerepet játszik a püspökök kiválasztásában és felügyeletében.

Leo XIV pápává választása után sokan figyelnek arra, hogyan folytatja majd elődje reformjait a római katolikus egyházban. Prevostról úgy tartják, hogy osztja Ferenc pápa nézeteit a migránsok, szegények és a környezet védelme terén. John Lydon, egykori szobatársa, a BBC-nek úgy nyilatkozott, hogy Prevost „nyitott, közvetlen és nagyon érzékeny a szegények iránt”. A személyes hátteréről Prevost elmondta, hogy bevándorló családban nőtt fel, és katolikus neveltetést kapott, ami meghatározta hitét és elkötelezettségét az egyház iránt.

Bár Prevost az Egyesült Államokban született, a Vatikán második amerikai pápaként tartja számon, hiszen Ferenc pápa argentin származású. Az utóbbi hónapokban Prevost nyilvánosan bírálta JD Vance amerikai alelnök nézeteit, különösen a Trump-kormányzat migrációs politikáját. A nevéhez fűződő közösségi média bejegyzésekben kifejtette, hogy „Jézus nem kér tőlünk rangsort mások iránti szeretetünkben”. Ez a megközelítés komoly vitákat generált, és sokan úgy vélik, hogy Prevost nemcsak hogy megőrzi Ferenc pápa szociális érzékenységét, hanem talán új irányokat is kijelölhet.

A papaságának neve, Leo, szimbolikus jelentéssel bír, hiszen a történelmi Leo pápák, különösen XIII. Leo, a társadalmi igazságosság szószólójaként ismert. A pápaság alatt a világban zajló ipari forradalom és a tömeges bevándorlás idején jelentős hatással volt a munkásjogok védelmére. Prevost pápai nyilatkozatai, amelyek a klímaváltozásra és a környezetvédelemre vonatkoznak, hangsúlyozzák, hogy itt az idő a cselekvésre, nem csupán a szavakra.

Leo XIV pápai szándékait a nők szerepének megerősítésében is megfigyelhetjük, hiszen támogatta Ferenc pápa döntését, amely lehetővé tette a nők részvételét a püspökök dicasteriumában. Prevost hangsúlyozta, hogy a nők nézőpontja gazdagítja az egyház döntéshozatalát. Az első amerikai pápa megválasztása sokak számára reményt ad arra, hogy a katolikus egyház a jövőben is nyitott és érzékeny marad a társadalmi problémák iránt, miközben fenntartja a hagyományos értékeket. Az új pápa megjelenése a szívekben és a közösségekben is változásokat hozhat, hiszen hídépítő szerepe és elkötelezettsége a szegények iránt új utakat nyithat a katolikus közösség számára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0ln80lzk7ko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük