
Költséges meglepetés: Az amerikai vásárlók a megváltozott olcsó szállításról
Deborah Grushkin, egy lelkes online vásárló New Jersey-ből, idén korábban „megőrült”, amikor értesült arról, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke aláírta azt a rendeletet, amely megtiltja, hogy 800 dollár alatti csomagok vámmentesen lépjenek be az országba. Ez a lépés, amelyet a hagyományos kiskereskedők is támogattak, évek óta napirenden volt Washingtonban, mivel a csomagok számának robbanásszerű növekedése tapasztalható a vámhatár alatti küldeményekből. Más országok, köztük az Egyesült Királyság is hasonló intézkedéseket fontolgat, részben a Shein és Temu gyors felemelkedésének hatására. Az Egyesült Államokban azonban Trump döntése, hogy megszünteti ezt a kivételt, miközben új kereskedelmi tarifák bevezetését rendeli el, köztük legalább 145%-os importvámokat a kínai árukra, súlyos következményekkel jár a vállalkozások és a vásárlók számára egyaránt.
Az Egyesült Államokban működő e-kereskedelmi márkák, amelyek a rendszer köré épültek, figyelmeztetnek arra, hogy ezek a változások kis cégek csődjét okozhatják, míg olyan vásárlók, mint Deborah, az áremelkedésekre és az áruk hiányára készülnek. A május 2-i határidő közeledtével a 36 éves nő múlt hónapban 400 dollár értékben rendelt termékeket a Shein-től, többek között matricákat, pólókat, pulóvereket, anyák napi ajándékokat és 20 tubus folyékony szemhéjtust. „Úgy éreztem, talán ez volt az utolsó nagy vásárlásom” – mondta.
Az „de minimis” szabályok, amelyek lehetővé teszik az alacsony értékű csomagok vám-, vámkezelési és egyéb szabályozási kötelezettségek alóli mentességét, az elmúlt évtizedben egyre népszerűbbé váltak. A használatuk Trump első elnöki mandátuma alatt gyorsult fel, amikor emelte a vámokat sok kínai termékre. 2023-ra ezek a szállítmányok a fogyasztói importok több mint 7%-át képviselték, míg egy évtizeddel korábban ez az arány kevesebb mint 0,01% volt. Tavaly közel 1,4 milliárd csomag lépett be az országba a kivételt kihasználva – naponta több mint 3,7 millió csomagot.
A kivételt támogató csoportok, köztük szállítmányozó cégek, azt állítják, hogy a rendszer egyszerűsítette a kereskedelmet, alacsonyabb árakat és több lehetőséget biztosított a vásárlók számára. Ezzel szemben a változtatásokat támogatók, akik között mindkét párt törvényhozói is megtalálhatóak, azt mondják, hogy a vállalkozások visszaélnek a barátok és családtagok közötti ajándékozás megkönnyítésére szánt szabályokkal, és a növekedés megkönnyítette az illegális, hamisítványok vagy biztonsági szabványokat megsértő termékek bejutását az országba. Trump nemrég „csalásnak” nevezte a de minimis szabályt, elhárítva a magasabb költségekkel kapcsolatos aggályokat. „Lehet, hogy a gyerekek 30 baba helyett csak 2-t fognak kapni” – mondta.
Azonban a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a gazdasági politikáival kapcsolatos aggodalmak növekednek, ahogy a változások hatni kezdenek. Krystal DuFrene, egy 57 éves nyugdíjas Mississippi-ből, aki a rokkantsági juttatásokból él, hetek óta izgatottan figyeli a Temu árait, nemrég lemondta egy függöny rendelését, miután látta, hogy az ára több mint háromszorosára emelkedett. Végül sikerült ugyanazt a terméket megtalálnia az eredeti áron a platform amerikai raktárhálózatában, de a férje horgász hálóinak ára több mint a duplájára nőtt. „Nem tudom, ki fizeti a vámt, hacsak nem a vásárló” – mondta. „Mindenhol olcsó dolgokat árulnak Kínából, ezért valójában jobban szeretem, ha közvetlenül tudok rendelni.”
Amikor a de minimis szabályok megváltoztak a múlt héten, a Temu bejelentette, hogy felfüggeszti a Kínából közvetlenül az Egyesült Államokba történő értékesítéseket, és minden értékesítést most „helyi eladók” kezelnek, az amerikai raktárakból teljesítve a megrendeléseket. Még a legújabb vámtarifák nélkül is, a közgazdászok, Pablo Fajgelbaum és Amit Khandelwal, azt becsülték, hogy a de minimis megszüntetése legalább 10,9 milliárd dollár új költséget eredményezne, amelyet aránytalanul a kis jövedelmű és kisebbségi háztartások viselnének. „Úgy tűnik, hogy egy korszak végéhez érkezünk” – mondta Gee Davis, egy 40 éves író Missouri államból, aki a Temu-t használta egy nemrégiben végbement költözés során, hogy apróbb dolgokat vásároljon, mint például egy elektromos konzervnyitó és konyhai szekrény rendezők. Ő is úgy véli, hogy a új szabályok egy „pénzlehúzásnak” tűnnek a kormány részéről, amely a nagy, már piacon lévő amerikai kiskereskedők, mint az Amazon és a Walmart előnyére szolgál, akik hasonló termékeket árulnak, de magasabb áron.
A Trump-adminisztráció döntései mögött sok kérdés merül fel, és a helyzet előrehaladása is aggasztó lehet. Az elnök korábban már egy alkalommal leállította a politikát, amikor a csomagok felhalmozódtak a határon. Lori Wallach, a Rethink Trade igazgatója, aki a de minimis megszüntetése mellett érvel a fogyasztói biztonság érdekében, úgy véli, hogy a kivétel megszűnése „papíron” jelentős, de attól tart, hogy a kormány lépései gyengítik a végrehajtást. Rámutatott egy nemrégiben kiadott vámhatósági értesítésre, amely szerint a sok új vámtarifa alatt érintett termékek informális módon léphetnek be az országba, ez pedig enyhíti a szabályozási követelményeket. A Vám- és Határvédelem elmondta, hogy a lépés nem gyengíti a végrehajtást, és hogy a cégeknek továbbra is több információt kell szolgáltatniuk, mint korábban. A vállalkozások komolyan veszik a változásokat; a Shein és a Temu is figyelmeztette vásárlóit, hogy emelkedni fognak az árak, míg a Temu gyorsan bővíti az amerikai eladók és raktárak hálózatát, hogy megvédje alacsony árait. Más üzleti csoportok arra figyelmeztetnek, hogy sok kisebb, kevésbé ismert amerikai márka, amely külföldön gyárt, nehezen boldogul – és lehet, hogy nem élik túl a helyzetet. Az elnök által bevezetett vámtarifák és az új szabályozás együtt olyan helyzetet teremtenek, amely sok kisvállalkozás számára elviselhetetlenné válik.

