
Trump 80%-os vámot javasol Kínára a kereskedelmi tárgyalások előtt
Donald Trump amerikai elnök legújabb javaslata szerint csökkenteni kívánja a Kínából származó árukra kivetett vámokat, ezzel jelezve, hogy érdeklődik a két legnagyobb gazdaság közötti kereskedelmi háború de-eszkálása iránt. Trump pénteken a közösségi médiában azt írta: „A 80%-os vám Kínára nézve helyénvalónak tűnik”, ami a két ország közötti kereskedelmi tárgyalások előtt hangzott el Svájcban. A kínai külügyminiszter-helyettes, Hua Chunying is bizakodóan nyilatkozott a megbeszélések előtt, kijelentve, hogy Peking „teljes bizalommal” bír a kereskedelmi kérdések kezelésében az Egyesült Államokkal.
Április óta Trump 145%-os importadót vetett ki a Kínából érkező termékekre, ami sokkolta a pénzügyi piacokat és jelentős kereskedelmi visszaesést okozott a két ország között. A pénteken közzétett hivatalos adatok szerint áprilisban Kína exportja az Egyesült Államokba több mint 20%-kal csökkent az előző évhez képest. Ezzel párhuzamosan azonban Kína összes exportja a vártnál jobban, 8,1%-kal nőtt. A washingtoni és pekingi tisztviselők a „növekvő gazdasági nyomás alatt állnak” – mondta Dan Wang, a politikai kockázatokkal foglalkozó Eurasia Group elemzője a BBC-nek. „A legutóbbi jelek mindkét fél részéről azt sugallják, hogy a tranzakcionális de-eszkálás napirenden van” – tette hozzá.
A tárgyalások bejelentése, amelyek a feszültségek enyhítése felé tett fontos első lépésnek számítanak, sok elemző számára üdvözlendő hír volt, ám figyelmeztettek, hogy ez csupán a valószínűleg hosszan tartó tárgyalások kezdetét jelzi. Stephen Olson, egykor az Egyesült Államok kereskedelmi tárgyalója, hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti rendszerszintű súrlódások nem oldódnak meg hamarosan. Az esetleges vámcsökkentések, amelyek a megbeszélések eredményeként születhetnek, valószínűleg „kismértékűek” lesznek – tette hozzá. Az elsődleges tárgyalásokat Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere, valamint He Lifeng, Kína miniszterelnök-helyettese vezeti. Olson szerint azonban „mindenki elismeri, hogy bármilyen végső megállapodás aktív részvételt igényel mindkét elnök részéről”.
Egy másik kereskedelmi szakértő is megjegyezte, hogy még ha Trump új vámjait eltörölnék is, a két ország között továbbra is jelentős problémák állnak fenn. „A reális cél valószínűleg legjobb esetben a magas kétoldalú vámok csökkentése lenne, de ez továbbra is magas vámkorlátokat és különféle egyéb megszorításokat hagyna érvényben” – mondta Eswar Prasad, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Kína részlegének egykori vezetője a BBC News-nak.
Trump a közösségi médiában pénteken felszólította Kínát, hogy „nyissa meg a piacát” az Egyesült Államok előtt. Kijelentette, hogy a vámcsökkentés „Scott B. döntésén múlik”. Csütörtöki korábbi megjegyzésében azt mondta, hogy „nagyon barátságos” találkozóra számít. A Kína és az Egyesült Államok közötti tárgyalások mindössze két nappal azután zajlanak, hogy az Egyesült Királyság lett az első ország, amely megállapodást kötött a Trump-adminisztrációval a vámok csökkentéséről. Az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csökkentse a brit autókra kivetett importadókat, és bizonyos acél- és alumíniumtermékeket vámmentesen enged be az országba, cserébe új hozzáférést biztosítva az amerikai marhahúshoz és egyéb exportokhoz.
A világ országai igyekeznek hasonló megállapodásokat kötni, mielőtt a következő hónapban érvénybe lépnek a meredek amerikai importvámok. Trump áprilisban bejelentette, hogy „visszacsatolt vámokat” vezet be számos országra, de ezt követően 90 napig felfüggesztette azokat, hogy lehetőséget adjon a kormányoknak a tárgyalásokra. Az Egyesült Államokban működő vállalkozások szintén figyelemmel kísérik az eseményeket Svájcban. A Wild Rye, egy idahói női kültéri ruházati cég, amelynek gyártási állomásai Kínában találhatók, súlyosan érintett a vámok miatt. A termékek szállításának költsége jelentősen megugrott – mondta Cassie Abel, a cég vezérigazgatója. „Van egy 700,000 dolláros rendelésünk, amely most 1.2 millió fontot kóstál a vámokkal együtt, szemben a korábbi 200,000 fonttal” – mondta. Abel hozzátette, hogy most a vállalkozása egyes részeinek eladását fontolgatja, hogy pénzt gyűjtsön.
