Hírek,  Magazin

Xi és Putyin kapcsolata: a közelség határvonalán

Xi Jinping, a kínai elnök és Vlagyimir Putyin, orosz elnök látszólag a legjobb barátok, amikor együtt ünneplik a győzelem napját Moszkvában. A rendezvény során Xi a bal oldalán állt Putinnak, ami a hűséges szövetséges pozícióját jelzi, miközben a két ország csapatai vonultak a Vörös téren. Xi az esemény előtt nem sokkal úgy nyilatkozott, hogy a két ország közötti kapcsolat „törhetetlen”, és hangsúlyozta, hogy Oroszországnak és Kínának „acélbarátoknak” kell lennie. Ez már Xi tizenegyedik látogatása Oroszországban, amióta 2013-ban elnökké vált, és a két vezető több mint 40 alkalommal találkozott már eddig. Putyin már bejelentette, hogy ő is látogatást tervez Kínába az ősszel, sőt, múltban ritka nyilvános öleléseket is megosztottak egymással.

De a két ország kapcsolata mögött több rejlik, mint amit elsőre láthatunk. Mathieu Boulegue, az Európai Politikai Elemző Központ szakértője megjegyezte, hogy bár sok csere és hazafias együttműködés van a két vezető között, a valóságban sokkal bonyolultabb a helyzet. „Lehetnek barátok egy oldalon, vagy együttműködhetnek, de ugyanakkor egymás ellen is versenyezhetnek egyes területeken” – mondta Boulegue. A két vezető közötti szimbólumok és közös megjelenések lenyűgözőek, de érdemes mélyebbre ásni a valódi tartalom megértése érdekében.

Valójában Xi Jinping egy nagyon vékony határon egyensúlyoz. Oroszország fontos partner Kína számára, de Putyin Ukrajna ellen indított inváziója miatt sok országban nemzetközi pariah lett. Pekingnek nagyon óvatosnak kell lennie, hogy a Moszkvával való barátságuk ne szigetelje el más lehetséges partnereit, különösen, mivel Kína gazdasági háborút vív az Egyesült Államokkal. Kína az utóbbi hónapokban Európát is megcélozta, és a kampányát fokozta, miután Donald Trump az Egyesült Államok elnöke lett. Peking szeretné magát stabil alternatív globális partnerként feltüntetni, szemben a Washingtonban található kiszámíthatatlan Fehér Házzal.

A héten néhány jel arra utalt, hogy ezek a diplomáciai lépések működni látszanak. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és António Costa, az Európai Tanács elnöke kedden üzenetet váltottak Xi elnökkel és Li Qiang kínai miniszterelnökkel, hogy megünnepeljék a kétoldalú kapcsolatok 50. évfordulóját. A lehetséges partnerség legnagyobb akadálya azonban a Peking és Moszkva közötti szoros kapcsolat és Kína Oroszországot támogató gazdasági politikája. Kína nem ítélte el „régi barátját” az invázió miatt, sőt, inkább a „válság” végét sürgeti. Ha Xi túl közel áll Putyinhoz, az feszültséget okozhat Európával, amely éppen barátságra törekszik.

Xi azonban egy másik fontos üzenetet is szeretne közvetíteni. Trump kezdeti próbálkozásai az ukrajnai háború lezárására Putinnal való szoros személyes kapcsolatát hangoztatták, ami arra ösztönözte az elemzőket, hogy firtassák, vajon Washington megpróbálja-e megosztani Moszkvát és Pekinget. Xi szeretné világossá tenni Trump számára, hogy ez nem lehetséges. „Együtt meg kell akadályoznunk minden olyan kísérletet, amely megzavarhatja vagy alááshatja barátságunkat és bizalmunkat” – írta Xi egy aláírt cikkben az orosz médiának.

A két vezető emellett Trump „Arany Kupola” rakétavédelmi rendszerét is „mélyen destabilizálónak” nevezte, érvelve, hogy az fegyveres űrpolitika kialakulásához vezetne. Mindketten arra törekednek, hogy bemutassák egy alternatív világrend vízióját, amely szemben áll a számukra amerikai hegemóniával. Ugyanakkor Xi tudatában van annak, hogy míg Kína szuperhatalom, Oroszország hatalma mostanra korlátozottá vált. Az ukrajnai háború gyengítette Oroszország gazdaságát, és kimerítette haderejét. A nyugati szankciók is sokkal inkább Pekingre kényszerítik Moszkvát, mint fordítva. Boulegue megjegyezte, hogy „Oroszországnak sokkal inkább szüksége van Kínára, mint fordítva”. Moszkvának el kell fogadnia ezt a helyzetet.

Putyin talán közel hajol barátjához, miközben nézik a tankokat, ahogy vonulnak a Vörös téren, és együttműködhetnek, amikor szükségük van egymásra. De a magabiztos kijelentések, mosolyok, kézfogások és alkalmi ölelések mögött potenciális forrásai lehetnek a nézeteltéréseknek, amelyek a következő években felszínre kerülhetnek. Putyin a győzelem napján tartott beszédében megpróbálta összekapcsolni Oroszország három éve tartó háborúját Ukrajnában a nyolcvan évvel ezelőtti náci Németország ellen vívott harccal. Ez a találkozó a legnagyobb jele annak, hogy a világ két legnagyobb gazdasága készen áll a kereskedelmi háború deeszkalálására. Az események alakulása Ukrajna és Oroszország helyzetét is érinti, különösen egy lehetséges háromnapos tűzszünet előtt, amit Moszkva javasolt. A hatóságok szerint intézkedéseket fognak tenni akár 100 olajtanker ellen, amelyek szállítmányt vittek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c753ng233nvo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük